Ślub za granicą – niezbędne formalności. Jak zorganizować takie wydarzenie?

Marzysz ci się ślub za granicą? Chcesz połączyć to wyjątkowe wydarzenie z podróżą poślubną? Zobacz, jak zorganizować ślub w niezwykłej scenerii i sprawdź, gdzie najlepiej to zrobić.
Alicja Kamińska
ślub za granicą

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na ślub za granicą? Jedni szukają ciekawych wyzwań, inni chcą, by ten dzień był wyjątkowy i niepowtarzalny. Jeśli pragniesz połączyć ślub z pełną przygód podróżą, musisz zatroszczyć się o kilka przyziemnych, za to bardzo ważnych spraw. Jakich? Podpowiadamy!

Wybierz kierunek!

Na początek musisz zastanowić się nad tym, gdzie chcesz wziąć ślub. Marzysz o górskiej scenerii, a może o romantycznym Paryżu? Chcesz wziąć ślub za granicą na plaży, na której zawsze świeci słońce, czy wolisz tętniące życiem miasto? A może najważniejszy dzień w swym życiu zamierzasz spędzić tropikach? W dobie tanich lotów wszystko jest możliwe!

Kierunków, które sprawdzą się rewelacyjnie jako miejsce na ślub, jest sporo. Co wybrać? Miejsce, do którego macie wielki sentyment? Wyjątkowy skrawek świata, o którego zwiedzeniu marzycie? To najlepsze rozwiązanie. 

Nie masz takiego miejsca? Jeśli brakuje ci pomysłu na ślubny wyjazd, zobacz ciekawe kierunki turystyczne na portalu Travelers.pl i wybierz takie miejsce, które najlepiej spełni twoje oczekiwania. 

Sprawdź!
Prezenty na ślub cywilny – pomysły i inspiracje na wyjątkowy podarunek dla nowożeńców

Ślub za granicą – niezbędne formalności 

Bez względu na to, gdzie masz zamiar brać ślub za granicą, musisz zadbać o najważniejsze formalności. Choć w różnych krajach obowiązują różne przepisy, o kilka spraw warto zatroszczyć się bez względu na to, gdzie masz zamiar zawrzeć związek małżeński. 

Jaki ślub za granicą możesz wziąć?

Od czego musisz zacząć? Od zadecydowania, jaki rodzaj ślubu cię interesuje. Możliwości jest kilka, musisz zatem w porę zdecydować, która opcja jest dla ciebie najlepsza. Jeśli chcesz uniknąć problemów związanych z zapraszaniem gości i załatwianiem formalności, możesz zdecydować się na symboliczny ślub za granicą. Uroczystość taka nie ma mocy prawnej, może się jednak okazać świetnym uzupełnieniem podróży poślubnej lub alternatywą dla romantycznych zaręczyn. 

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku ślubu humanistycznego. Wówczas jedynym wyzwaniem organizacyjnym jest znalezienie osoby, która może taką uroczystość poprowadzić. 

Ślub za granicą może być:

  • konkordatowy;
  • kościelny;
  • cywilny. 

Aby ślub kościelny był ważny

To, jakie formalności musisz załatwić w związku z zagranicznym ślubem, w znacznej mierze zależy od tego, na jaki jego rodzaj się zdecydujesz. Chcesz postawić na ślub kościelny? Musisz zdobyć zgodę swojego proboszcza na to, by z sakramentu skorzystać poza parafią. Ślub konkordatowy wymaga i zgody proboszcza, i urzędowych dokumentów niezbędnych do zawarcia za granicą ślubu cywilnego

Planujesz ślub cywilny? O tych dokumentach nie możesz zapomnieć!

Ślub cywilny za granicą oznacza sporo formalności. Aby był on ważny w Polsce, niezbędna jest obecności polskiego konsula lub lokalnego urzędnika stanu cywilnego. O tym, że masz zamiar wziąć ślub w danym kraju, musisz poinformować konsulat z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. 

Sprawdź!
Dokumenty do ślubu cywilnego – jakie formalności należy spełnić, aby zawrzeć związek małżeński w urzędzie

Formalności w Polsce przed ślubem

Musisz zadbać o załatwienie najważniejszych formalności w Polsce jeszcze przed wyjazdem za granicę. Podstawą jest oświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej. Wymagane jest też jego tłumaczenie uwierzytelnione na oficjalny język kraju, w którym ma się odbyć uroczystość. 

Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz

Pamiętaj, że każde państwo rządzi się swoimi prawami, a im bardziej egzotyczny kierunek podróży ci się marzy, tym więcej niespodzianek może cię spotkać. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, sprawdź w porę, jakie dokumenty i formalności są niezbędne do zawarcia małżeństwa w wybranym kraju. Stosowne informacje możesz uzyskać w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Dowiedz się też, jakich dokumentów potrzebujesz, aby wjechać na teren danego państwa. Czasem niezbędny okazuje się paszport, w innym przypadku musisz postarać się o wizę. Im wcześniej dowiesz się, co jest niezbędne, tym szybciej i sprawniej zapanujesz nad wszystkimi formalnościami. 

Co po ślubie?

Po powrocie do kraju musisz złożyć odpowiednie dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Są to akt zawarcia małżeństwa (oryginał) oraz jego tłumaczenie uwierzytelnione. Przeznacz na to nawet do 300 zł.

Ślub za granicą – koszty, które musisz uwzględnić 

Jeśli chcesz zaprosić rodzinę i znajomych, przygotuj się na wyższe koszty ślubu za granicą. Ceny noclegów w hotelach czy wakacyjnych domach są dość zróżnicowane. Jeśli sprawnie korzystasz z portali rezerwacyjnych, możesz znaleźć dla siebie i swych gości zakwaterowanie w przystępnej cenie. Co z pozostałymi wydatkami?

Sprawdź!
Ślub jednostronny – na czym polega? Kto może wybrać tę formę zawarcia związku małżeńskiego? Sprawdź!

Ślub za granicą – cena uroczystości ślubnej

Ślub cywilny za granicą kosztuje kilka- a nawet kilkanaście tysięcy złotych, choć na jego ostateczną cenę wpływa wiele czynników, takich jak:

  • kierunek podróży;
  • miejsce zakwaterowania;
  • dodatkowe usługi, takie jak filmowanie.

Ogromne znaczenie ma też to, czy decydujesz się na samodzielną organizację takiego wydarzenia, czy korzystasz z pomocy biura specjalizującego się w turystyce ślubnej. Druga opcja wiąże się z większymi kosztami, ma jednak jedną zaletę – o nic nie musisz się martwić. Ile to kosztuje? Przy odrobinie szczęścia z takiej usługi skorzystasz za około 10 000 zł. Jeśli po zagranicznym ślubie chcesz zorganizować dla gości przyjęcie, musisz odłożyć odpowiednie środki finansowe na ten cel. Ile? To zależy od liczby gości, lokalu i menu. 

Ślub za granicą. Jakie kierunki są najpopularniejsze?

A jakie kierunki cieszą się największą popularnością? Nie brak chętnych na ślub na słonecznej Majorce i malowniczych Wyspach Kanaryjskich, z kolei wśród europejskich miast największym powodzeniem cieszą się Paryż i Wiedeń. Pary, które chcą się wyróżnić, stawiają na Karaiby. Coraz chętniej wybierana jest też Indonezja. 

W przypadku ślubu za granicą na plaży częstym kierunkiem są greckie wyspy. Największe koszty ślubu za granicą wiążą się z organizacją takiej imprezy na Mykonos i Santorini. Bardziej oszczędnych mogą skusić Kreta lub Rodos. 

Czy ślub za granicą to dobre rozwiązanie? Dla wielu młodych par, szczególnie tych lubiących wspólne podróże, jest to najlepsza opcja. Taki ślub, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami i formalnościami, może okazać się wyjątkowym przeżyciem i niezwykłym sposobem na rozpoczęcie wspólnego życia.

Sprawdź!
Czy warto zdecydować się na leczenie zębów przed ślubem?
Zobacz także:
Archiwum: maj 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sala weselna

Sala weselna – jak wybrać tę jedyną? Sala, a motyw przewodni wesela? Niezastąpione porady!

Next Article
podziękowania na wieczór panieński

Podziękowania na wieczór panieński dla uczestniczek przedślubnej imprezy

Related Posts