Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?

Jednym z elementów weselnych przygotowań jest wystrój kościoła na ślub. W naszym artykule przedstawimy obowiązkowe elementy dekoracyjne. Sprawdź, od czego zacząć przygotowanie miejsca ceremonii i dowiedz się, ile kosztują dekoracje!
Alicja Kamińska
wystrój kościoła na ślub

Gdy zbliża się data ślubu, wiele przyszłych par młodych żałuje, że nie pomyślało wcześniej o dekoracji kościoła. Na nietypowe rodzaje róż czy inne kunsztowne ozdoby trzeba dość długo czekać, dlatego planowanie przygotowań warto rozpocząć wcześniej. Jakie są najważniejsze elementy wystroju kościoła na ślub? Czy motyw przewodni wesela może być także częścią dekoracji świątyni? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania. Zaplanuj wszystko od A do Z, by cieszyć się w pełni tym wyjątkowym dniem!

Wystrój kościoła na ślub – o czym trzeba pamiętać?

Warto na początku mieć na uwadze, gdzie ma odbyć się ceremonia. Pamiętaj, że to miejsce święte i wszelkie dekoracje powinny być stosowne. To nie jest odpowiednia przestrzeń do epatowania ekstrawaganckimi ozdobami, które pasują raczej na salę weselną. Warto przeprowadzić z księdzem rozmowę na temat waszych planów dotyczących wystroju. Wiele kościołów często odgórnie zakazuje pewnych dodatków dekoracyjnych. Należy o tym pamiętać podczas planowania ślubu.

Najpopularniejsze dekoracje ślubne a motyw przewodni

Styl i motyw przewodni wesela gra niemałą rolę w sposobie dekoracji kościoła na ślub. Spójny efekt to efekt, do którego dąży większość par młodych. Da się udekorować kościół, nie rezygnując przy tym z wybranej stylistyki. Co jest najważniejsze? Skup się przede wszystkim na kwiatach. Wybieraj te, które pasują do danego motywu – inne wpisują się w styl rustykalny, a inne w glamour. Wstążki do dekoracji krzeseł także mogą odpowiadać stylistyce przyjęcia weselnego, np. kolorystycznie.

Sprawdź!
Ślub z lalką, czyli dość nietypowy związek małżeński

Dekoracje ślubne kościoła – co wybrać?

Przygotowaliśmy dla ciebie krótki przegląd najpopularniejszych rekwizytów (i nie tylko) używanych podczas planowania dekoracji kościoła. Jakie elementy koniecznie muszą ozdobić świątynię, a które mogą stanowić nietypowy, ale ciekawy dodatek? Przedstawiamy nasze propozycje!

Kwiaty

Trudno sobie wyobrazić ślub bez kwiatów. Nie musi być ich bardzo dużo. Najważniejsze jest, aby współgrały z całością dekoracji. Panny młode często chcą, aby florystyczne ozdoby nawiązywały np. do ślubnego bukietu. Klasyczne róże w pudrowym kolorze będą idealne dla ślubu w każdym stylu (szczególnie klasycznym i glamour). Odmian tych kwiatów jest tak wiele, że każda młoda para znajdzie coś dla siebie. Styl boho i rustykalny charakteryzują się nawiązaniami do natury. Można postawić np. na:

  • gałązki eukaliptusa;
  • gipsówkę.

Taki wystrój da subtelny, lecz zauważalny efekt. Efektownie zwieszone wianki także świetnie się sprawdzą w tej roli. Dekoracje tego rodzaju powinny się przede wszystkim znaleźć na ołtarzu. Pojedyncze kwiaty, przywiązane za pomocą wstążki lub jutowego sznurka. można umieścić np. na krzesłach dla nowożeńców.

Dywan

Czas na poruszenie kwestii ślubnego dywanu. Jego kolor może być różny, jednak zwykle nie odbiega od klasyki. Każdy kościół powinien nim dysponować, więc z reguły nie musisz go specjalnie kupować czy wynajmować. Wyjątkiem może się okazać oryginalny, biały dywan. Jest oczywiście wybierany przez narzeczonych nieco rzadziej, ale będzie piękną dekoracją dla ceremonii w nowoczesnym stylu! Dla wielbicieli ekstrawagancji mamy coś specjalnego! Rozsypane płatki róż wzdłuż drogi do ołtarza zachwycą nowożeńców, i wszystkich zgromadzonych gości.

Sprawdź!
Ślub w lesie – czy to możliwe? Jak planować i zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź!

Ławki dla gości

Dobrze, jeśli miejsca dla gości także zostaną uwzględnione podczas planowania dekoracji kościoła. Najlepszą formą będzie symboliczny, delikatny wystrój ławek. Wiemy, że czasami trudno zachować umiar, jednak w tym przypadku stonowane ozdoby to najodpowiedniejsze rozwiązanie. Przystrojenie miejsc siedzących w kościele może ograniczać się do kwiatowej dekoracji. Jedna lub dwie gałązki zawieszone od najbardziej widocznej strony w zupełności wystarczą.

Krzesła pary młodej

Miejsce do siedzenia dla pary młodej można udekorować również w stonowany sposób, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by puścić nieco wodze fantazji. Najlepszym wyborem są oczywiście rośliny. Kwiaty, np. w formie małego zawieszonego bukieciku, to bezpieczne, ale gustowne rozwiązanie. Inną formą ozdoby mogą być materiały takie jak len czy tiul. Możesz z ich fragmentu zrobić np. kokardę lub przewiązać opieranie. Wszystko zależy od twojej wyobraźni.

Świece i lampiony

Obecnie żadna ceremonia ślubna nie może odbyć się bez światła świec, które tworzą ciepły i przytulny klimat. Na ile warto się zdecydować? Ich liczba powinna być dostosowana do wielkości kościoła i tego, jak wielu będzie gości. Masz do wyboru małe tealighty, ale też większe (nawet kilkudziesięciocentymetrowe). Pomysł na ich wyeksponowanie również może być różny. Jak podkreślić tym elementem wystroju kościoła na ślub wybrany motyw przewodni? Klasyczne słoiki idealnie sprawdzą się w klimacie rustykalnym, a eleganckie, kuliste wazony będą odpowiednie w stylistyce glamour. Rozmieść je przede wszystkim wzdłuż ławek, a także przy miejscu dla nowożeńców.

Sprawdź!
Ślub w ogrodzie – jak zorganizować ślub cywilny w plenerze i piękne wesele w ogrodzie? Sprawdź!

Gdzie kupić ślubne dekoracje?

Kupno elementów do przystrojenia kościoła często wymaga nieco zachodu. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich można wypożyczyć. Jesteśmy przekonani, że nie potrzebujesz kilkudziesięciu świeczników lub latarenek, gdy ceremonia dobiegnie końca. Warto zatem poszukać w sieci i sprawdzić, kto oferuje wypożyczanie ślubnych ozdób.

Gdzie i kiedy kupić kwiaty na ślub?

Kompozycje kwiatowe trzeba zamówić odpowiednio wcześnie, a przedtem oczywiście dokładnie przedstawić swoje oczekiwania. Florystka, która ma doświadczenie w przygotowywaniu bukietów i dekoracji, może dać cenne rady w kwestii stylu i tego, jakie rośliny będą odpowiednie. Warto jej zaufać! Trzeba jednak pamiętać, by nie załatwiać wszystkiego na ostatnią chwilę, zwłaszcza gdy niektóre kwiaty będą musiały być sprowadzane specjalnie na tę okazję. Dobrym pomysłem będzie ustalenie szczegółów nawet kilka miesięcy wcześniej.

Dekorowanie kościoła na ślub – cena

Musisz wiedzieć, że dekoracja kościoła nie należy do najtańszych. Trudno wskazać określoną kwotę, bo koszt może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od:

  • lokalizacji;
  • renomy firmy florystycznej lub kwiaciarni;
  • tego, jak wiele będzie dekoracji w kościele.

Co jasne, najbardziej budżetowa opcja to samodzielne przygotowanie całej aranżacji. Jednak czy w natłoku obowiązków da się znaleźć czas, by odwiedzić giełdę kwiatową? Warto powierzyć zadanie specjalistom, bo samodzielne szukanie wśród tylu opcji jest naprawdę czasochłonne i trudne.

Dekoracje towarzyszące ceremonii ślubnej mogą jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość tego dnia. O czym trzeba pamiętać, zanim wybierzesz konkretne ozdoby do świątyni? Wystrój kościoła na ślub najlepiej zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Oczekiwanie na niektóre elementy dekoracji, zwłaszcza te wyjątkowe, to często tygodnie, a nawet miesiące. Warto także poszukać miejsc, które wypożyczają takie ozdoby, ponieważ ich zakup tylko na jeden dzień raczej mija się z celem. Możecie udekorować świątynię naprawdę wyjątkowo. Ważne, by styl ozdób współgrał z powagą ceremonii, a także z weselnym motywem.

Sprawdź!
Ślub bez gości - sprawdź nasze sprawdzone porady, jak go zorganizować
Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wiejskie wesele

Jak urządzić wiejskie wesele? Sprawdź sprawdzone porady!

Next Article
księga gości weselnych

Księga gości weselnych – sprawdź, jak ciekawie można ją spersonalizować!

Related Posts