Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Ślub w namiocie i piękne widoki wokół to marzenie wielu par. Czy organizacja ślubu w tak nietypowym miejscu jest dużym wyzwaniem? Sprawdź, jak zorganizować takie przyjęcie!
Alicja Kamińska
ślub w namiocie

Namiot na wesele to bardzo ciekawa i nieco tańsza opcja niż klasyczne przyjęcie w sali weselnej. Piękna ceremonia blisko przyrody, urokliwe widoki, niezwykła atmosfera – właśnie tego możesz się spodziewać, organizując ślub w namiocie. Uroczystość w plenerze to oryginalne rozwiązanie, które pozwoli parze młodej się wyróżnić i zostanie zapamiętane przez gości. Jeśli uwielbiasz naturę i chcesz zaplanować ten cudowny dzień od początku do końca po swojemu, organizacja ślubu w namiocie to coś w sam raz dla ciebie! 

Ślub w plenerze – spełnij swoje marzenie!

Organizacja przyjęcia weselnego i ceremonii ślubnej to spore wyzwanie, które może dostarczyć dużo stresu. Jednak zdecydowanie jest to warte wysiłku. Jeden z najważniejszych dni w życiu powinien być dla nowożeńców niezapomniany. Świetnym i bardzo oryginalnym rozwiązaniem jest organizacja ślubu w plenerze. Piękna pogoda, niesamowite widoki i przyroda na wyciągnięcie ręki to tylko kilka argumentów przemawiających za tym, że warto rozważyć organizację ślubu w plenerze. Jeśli taki bajkowy ślub był twoim marzeniem, najwyższy czas je zrealizować.

Ślub i wesele pod namiotem – o czym trzeba pamiętać?

Ślub w namiocie to bardzo dobry pomysł, jeśli masz określoną wizję tego dnia i chcesz wszystko zorganizować po swojemu. Stylistyka wesela, wystrój, dania, muzykę i inne elementy mogą wówczas leżeć w twojej gestii. Zarówno ceremonia ślubna, jak i wesele może odbyć się pod chmurką. Wystarczy wcześniej załatwić wymagane formalności w urzędzie stanu cywilnego. Oczywiście, jest to dodatkowy koszt, ponieważ urzędnik musi przyjechać w wyznaczone przez ciebie miejsce. 

Sprawdź!
Ślub prawosławny. Moda ślubna, zwyczaje i przebieg ceremonii

Wesele w plenerze – czy to dobry pomysł?

Biorąc pod uwagę tę opcję, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

 1. W naszym klimacie pogoda potrafi dynamicznie się zmieniać i nie da się przewidzieć, czy danego dnia będzie piękne słońce, czy może zacznie padać deszcz. Namiot weselny powinien być dostosowany do zmiennych warunków pogodowych.
 2. Musisz też pamiętać, aby zapewnić gościom toalety, a w namiocie musi być prąd. To dodatkowe, ale bardzo ważne kwestie organizacyjne, gdy decydujesz się na ślub w namiocie.
 3. Miejsce, w którym stanie namiot, powinno być płaskie i stabilne.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki namiot stanął w twoim ogródku, jeśli dysponujesz wystarczająco dużym terenem. Czy ślub plenerowy to dobry pomysł? Na pewno wiele par rozważy takie rozwiązanie.

Jak zorganizować przyjęcie weselne w namiocie?

Organizacja wesela pod namiotem nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli na co dzień masz wiele obowiązków i brak ci czasu na załatwienie wszystkich spraw, możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów. Coraz większą popularność zdobywają usługi wedding plannerów, czyli osób, które zawodowo zajmują się organizacją wesela. Powierzenie im tego ważnego zadania sprawi, że spokojnie zajmiesz się swoją pracą. Stresu związanego z tym ważnym dniem także powinno być mniej.

Ceremonia ślubna cywilna a kościelna

Jeśli jednak postanowisz samodzielnie zorganizować ślub w namiocie, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Przede wszystkim, aby zorganizować ślub w namiocie, musisz dopełnić kwestii formalnych w urzędzie stanu cywilnego. Koszt ślubu w plenerze jest większy niż w przypadku klasycznej ceremonii w urzędzie. A jak wygląda kwestia ślubu kościelnego? Sprawa może być znacznie trudniejsza. Warto osobiście porozmawiać z proboszczem, ponieważ inne miejsce na wesele niż kościół należy do rzadkości i ksiądz nie musi godzić się na udzielenie ślubu w plenerze. 

Sprawdź!
Suknia ślubna 2022 – jak odnaleźć tę jedyną? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat damskiej mody ślubnej

Co jeszcze musisz wiedzieć, zanim podejmiesz się organizacji wesela?

Inne kwestie, o które musisz zadbać, to:

 • wybór odpowiedniego miejsca, na którym stanie namiot;
 • dekoracje;
 • catering;
 • muzyka i obsługa.

Warto pomyśleć również o miejscach noclegowych i transporcie dla gości. 

Koszty wesela w namiocie

Bardzo ważną kwestią są koszty, jakie trzeba ponieść. Niezależnie od tego, czy planujesz duże wesele, czy nieco bardziej kameralne przyjęcie, musisz się liczyć ze sporymi wydatkami. Czy rzeczywiście zorganizowanie ślubu w namiocie to świetny sposób na tanie wesele? Koszty mogą być nieco niższe, jednak nadal będzie ich sporo. W swoim budżecie musisz uwzględnić między innymi:

 • wynajem namiotu i parkietu;
 • wynajęcie terenu, na którym stanie namiot;
 • wypożyczenie stołów, krzeseł i całej zastawy;
 • dekoracje;
 • catering;
 • obsługę weselną;
 • kwiaty;
 • wynajęcie toalet;
 • zespół lub DJ.

Warto także pomyśleć o tym, aby poza namiotem zorganizować na świeżym powietrzu przyjemną strefę dla gości, choć to oczywiście wiąże się z dodatkowymi wydatkami. 

Odpowiednie miejsce na wesele a koszty

Ciekawą alternatywą jest zorganizowanie ślubu w namiocie w miejscu, które jest do tego już świetnie przystosowane. Niektóre pałace i sale weselne udostępniają namiot weselny swoim terenie. To może znacznie usprawnić organizację całego przyjęcia. Oryginalnym pomysłem jest również postawienie namiotu na własnym terenie, jeśli oczywiście będzie odpowiedni. To może znacząco obniżyć koszty, ponieważ wynajem terenu także generuje spore wydatki.

Ślubna ceremonia i przyjęcie weselne w namiocie to bardzo ciekawy pomysł. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości i zorganizować wesele od początku do końca według własnych wytycznych, to może być coś dla ciebie! Przed organizacją wesela w namiocie musisz się jednak przygotować. To dość skomplikowane zadanie i trzeba pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz poprosić o pomoc wedding plannera, czyli osobę, która na co dzień się tym zajmuje. 

Sprawdź!
Ślub w ogrodzie – jak zorganizować ślub cywilny w plenerze i piękne wesele w ogrodzie? Sprawdź!
Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ślub w lesie

Ślub w lesie – czy to możliwe? Jak planować i zorganizować ślub w plenerze? Sprawdź!

Next Article
ślub w kościele

Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!

Related Posts